Měna v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Egyptě nebo Dubaji: Čím zaplatit?
Měna v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Egyptě nebo Dubaji: Čím zaplatit?
Do těchto a dalších destinací jezdí Češi pravidelně, jaká je ale místní měna, to často netuší. Čím se platí v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Egyptě, Spojených Arabských emirátech a dalších zemích? A vezmou vám tam také eura nebo dolary?

Aktuální kurz měn najdete v našem kurzovním lístku

 

Jaká je měna v Bulharsku?

Bulharský lev/leva (BGN)

Bulharský lev v některých českých směnárnách seženete, ale nebývá to pravidlem. Kurz v Čechách nebývá příliš výhodný a při cestě do Bulharska se proto vyplatí vyměnit si koruny za eura a na místě je pak směnit za Bulharský lev. V Bulharsku občas můžete platit i eurem, za zboží v obchodech a za služby ale častěji berou pouze leva.

 

Čím zaplatíte v Maďarsku

Maďarský forint (HUF)

Maďarské forinty v Čechách běžně seženete, třeba i v naší směnárně XChange Grossmann. Pokud budete peníze měnit až v Maďarsku, vždy si pohlídejte výhodnost kurzu. A stejně jako v Bulharsku i zde raději měňte pouze ve větších směnárnách. Jen pozor, platba eurem není v Maďarsku příliš běžná.

V Egyptě se bude hodit dolar, ale i euro

 

Egyptská libra (EGP)

I přes to, že hlavní měnou v Egyptě je Egyptská libra, uděláte nejlépe, když si v Čechách vyměníte Americké dolary. Vyrazit ale můžete i s eurem. Obě dvě měny v Egyptě bez problémů směníte v bankách, hotelích, směnárnách nebo i v bankomatech. Pokud ale přijedete s dolary, pravděpodobně si vystačíte i beze směny. S dolary totiž v Egyptě zaplatíte téměř všude.

Do Dubaje (SAE) s sebou vezměte dirham nebo dolar

 

Dirham (AED)

Jaká měna se bude hodit v zemích Spojených arabských emirátů, třeba v Dubaji? Jde o dirhamy, chybu ale neuděláte, ani když pojedete s dolary nebo s eury. V naší směnárně bez problémů směníte všechny tyto měny. Eura a dolary můžete vyměnit také v místních směnárnách.

Do Turecka vyrazte s Tureckou lirou

 

Turecká lira (TRY)

V Turecku zaplatíte měnou nazývanou Turecká lira. Pokud předpokládáte, že na směnu peněz dojde také přímo na místě, přibalte si do kufru ještě eura či dolary. 

Chorvatská měna na čtyři? KUNA

 

Chorvatská kuna (HRK)

Oficiální měnou v Chorvatsku je už od roku 1994 tzv. kuna. Zaplatíte s ní všude – v potravinách, na pláži i na trzích. Proto není nutné s sebou brát žádné další měny. Možná jen pár eur, se kterými zaplatíte v Rakousku nebo Slovinsku například za toaletu na benzinových stanicích po cestě na dovolenou.

 

Polsko, Norsko, Švédsko, Rusko, Izrael: Jakou měnou platit v dalších destinacích?

 

Měna v Polsku

Polský zlotý

PLN

Měna v Norsku

Norská koruna

NOK

Měna ve Švédsku

Švédská koruna

SEK

Měna v Rusku

Ruský rubl

RUB

Měna v Izraeli

Izraelský šekel

ILS

 

seznam článků